KREDYTY FRANKOWE
Kontakt
W celu umówienia spotkania proszę o kontakt telefoniczny lub mail’owy.
telefon:
+48 721 546 744
e-mail:
biuro@kancelariakhm.pl
Kredyty frankowe – prawnik oceni Twoją umowę z bankiem
Popularność kredytów frankowych sięgnęła zenitu w latach 2006-2008. Wynikało to z faktu, że były one znacznie niżej oprocentowane niż kredyty udzielone w złotych. Niestety banki często unikały informowania kredytobiorców o tym, że w przypadku uwolnienia kursu franka przez Bank Szwajcarii może dojść do wzrostu kapitału, który należy zwrócić bankowi w ramach spłaty rat kredytu. Prawnik specjalizujący się w prowadzeniu spraw frankowych jest w stanie ocenić, czy w umowach o kredyty indeksowane do CHF i denominowane do CHF, znajdują się niedozwolone postanowienia umowne związane z przeliczaniem wysokości raty do spłaty po kursie ustalanym jednostronnie przez bank. Praktyka pokazuje, że umowy o kredyty w tzw. frankach bez wad w zasadzie się nie zdarzały, stąd też coraz częściej klienci kancelarii decydują się na wytoczenie powództwa przeciwko bankom – również w przypadkach, kiedy nie mają w całości spłaconego kapitału. Po nowelizacji w lipcu 2018 r. powództwo przeciwko bankowi kredytobiorca może wytoczyć przez sąd właściwy dla swojego miejsca zamieszkania lub też przed sąd właściwy według siedziby bank.
Przykład: Konsument mieszkający w Krakowie, który chciałby wytoczyć powództwo przeciwko bankowi, którego siedziba mieści się w Warszawie, może wybrać sąd w Warszawie albo sąd w Krakowie, gdzie mieści się siedziba Kancelarii.
Pomoc prawna – kredyty frankowe indeksowane a denominowane
Frankowicze podpisywali z bankami umowy o kredyty indeksowane do CHF lub denominowane do CHF. W zależności od rodzaju kredytu wady w umowach występowały w różnej skali i w różnym stopniu wpływały na niekorzyść kredytobiorców. Czym różnią się od siebie kredyt indeksowany i kredyt denominowany i co można osiągnąć, wytaczając powództwo przeciwko bankowi?
Prowadzone przez Kancelarię KHM sprawy frankowe:
Zapraszamy do kontaktu
W celu umówienia spotkania proszę o kontakt telefoniczny lub mail’owy.
Kredyt indeksowany do CHF
Kredyt indeksowany to innymi słowy taki kredyt, którego wartość wyrażona została w polskiej walucie,. Bank wypłaca kredytobiorcy kredyt w złotych, natomiast saldo zadłużenia zostaje w momencie otwarcia przeliczone na franki szwajcarskie po kursie kupna franka wyznaczonym arbitralnie przez bank w dniu wypłaty kredytu. Kredytobiorca nie ma wiedzy, w jaki sposób bank ustalił ten kurs. Również w trakcie prowadzonych w sądzie spraw pozwane banki nie są w stanie wskazać sposobu, w jaki ustalały kurs walut w stosowanej przez nich Tabeli Kursowej. W przypadku abuzywnych postanowień w umowie kancelaria kredyty frankowe pomoże ustalić nieważność umowy kredytu i odzyskać wpłacone przez konsumenta raty kredytu w ostatnich 10 latach (w teorii dwóch kondykcji) bądź rat wpłaconych przez konsumenta ponad kwotę kapitału udostępnionej przez bank (w teorii salda). Sąd może również “odfrankowić” umowę konsumenta. Co to oznacza? W takim wypadku kredytobiorca spłaca kredyt w złotych, jednak oprocentowany tak jak kredyt we frankach szwajcarskich (oprocentowany według LIBOR). Bank natomiast jest zobowiązany do zwrotu nadpłaty wynikającej z mechanizmu indeksacji, który zostaje wyeliminowany z umowy. Nawet w tym wypadku kwoty możliwe do odzyskania przez konsumentów sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych (kwota ta uzależniona jest od czasu, na który została zawarta umowa – im krótszy czas, na który została zawarta umowa, tym kwota możliwa do odzyskania powinna być wyższa).
Kredyt denominowany do CHF
O kredycie denominowanym mówimy wówczas, gdy jego kwota została wyrażona we frankach szwajcarskich, natomiast bank wypłaca kredytobiorcy równowartość tej kwoty w złotówkach po kursie kupna wyznaczanym jednostronnie przez ten bank. Oznacza to, że kredytobiorca nie zna kwoty, jaka zostanie mu wypłacona, bowiem w zależności od kursu może być ona niższa lub wyższa od tej określonej w umowie.
Kredyty frankowe prawnik Kraków – wybierz doświadczoną kancelarię
Jak już wspomnieliśmy, samo wytoczenie bankowi procesu nie będzie gwarancją tego, że sąd wyda korzystny dla frankowiczów wyrok. Zarówno do procesu, jak i czynności przedprocesowych, należy się odpowiednio przygotować, a to wymaga podjęcia kilku zasadniczych kroków. W celu zwiększenia szans w procesie przeciwko bankom w tzw. sprawach frankowych należy powierzyć jej prowadzenie osobie, która:
- ma już doświadczenie w takich sprawach,
- bez problemu jest w stanie przeanalizować umowę pod kątem znajdywania się w niej niedozwolonych postanowień umownych związanych z przeliczaniem kursu, po którym kredyt miał być wypłacony
- na bieżąco zapoznaje się z zapadającymi wyrokami w sądach w całej Polsce, jak również postanowieniami dotyczącymi udzielenia zabezpieczenia w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie procesu,
- zna korzystne wyroki przeciwko temu samemu bankowi, z którym umowę zawarł konsument (dotyczące umów zawartych w oparciu o ten sam wzorzec umowy),
- potrafi zweryfikować, czy dane postanowienie umowne dotyczące indeksacji(denominacji) kwoty kredytu nie zostało już umieszczone w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów.
Właśnie w oparciu o dogłębne zapoznanie się z tymi informacjami sporządzamy skuteczną strategię reprezentowania naszych klientów przed sądem oraz w czynnościach przedprocesowych związanych z postępowaniem reklamacyjnym.