Kancelaria Radców Prawnych » Prawo gospodarcze » Audyt spółki (due diligence)

Audyt spółki (due diligence)

Przyjeżdżamy do siedziby firmy. Rozmawiamy z właścicielem, działem księgowym, kadr, marketingu, udzielamy porad.

Konsultujemy bieżące problemy, zapoznajemy się z całą dokumentacją na miejscu, sprawdzamy poprawność jej prowadzenia, zwracamy uwagi na braki i błędy. Wskazujemy najlepsze rozwiązania zdiagnozowanych problemów.

Dzięki temu Klient nie musi się specjalnie przygotowywać na spotkanie z prawnikiem, ponieważ my wiemy, na co na miejscu zwrócić uwagę. Dalsze działania możemy wdrożyć w ramach stałej obsługi prawnej firm.

Poniżej dowiesz się:

Po co przeprowadzić audyt spółki (due diligence prawne)?

Due diligence polega na sprawdzeniu, czy spółka działa zgodnie z prawem. Przeprowadzenie takiego audytu ma na celu uchronienie spółki przed odpowiedzialnością karną, cywilną (np. względem kontrahentów) i administracyjną ( np. przed karami administracyjnymi). Prawidłowe przeprowadzenie due diligence pozwoli również na zmniejszenie lub wyeliminowanie odpowiedzialności członków organów, przede wszystkim członków zarządów spółek.

Due diligence spółki jest też konieczne przed podjęciem decyzji o sprzedaży lub kupieniu udziałów spółki. Może być również pomocne przed podjęciem decyzji o objęciu funkcji w organach spółki (w zarządzie, radzie nadzorczej czy komisji rewizyjnej).

Jak wygląda spotkanie w sprawie audytu spółki?

Audyt spółki odbywa się w jej siedzibie, do której przyjeżdża co najmniej 2 prawników, w tym przynajmniej jeden radca prawny. Pierwsze spotkanie dot. due diligence trwa od ok. 1-3h.

W trakcie spotkania weryfikujemy dokumenty dostarczone przez klienta i sprawdzamy, czy firma przestrzega wszystkich regulacji (compliance), czy w jednostce obowiązują właściwe regulaminy, czy są podpisywane potrzebne umowy (chociażby w zakresie umów dot. praw autorskich czy też umów zawieranych pomiędzy członkami organów a spółką). 

Co weryfikujemy w trakcie audytu prawnego spółki?

Audyt prawny spółki jest sposobem na sprawdzenie, czy firma wdrożyła wszystkie regulacje prawne i czy działa zgodnie z przepisami, nie narażając się na odpowiedzialność prawną.

W czasie prawnego due diligence weryfikujemy, czy w spółce:

  • prawidłowo prowadzona jest dokumentacja dot. udziałów w spółce (umowa sprzedaży udziałów, księga udziałów, protokoły zgromadzenia wspólników)
  • obowiązują właściwe regulaminy z zakresu prawa pracy (regulamin wynagrodzeń, regulamin pracy),
  • wdrożono regulacje dot. sygnalistów (czy obowiązuje procedura ds. zgłoszeń wewnętrznych),
  • wdrożono RODO (czy w spółce obowiązuje właściwa procedura dot. ochrony danych, czy w prawidłowy sposób nadano upoważnienia do przetwarzania danych osobowych),
  • umowy pomiędzy zarządem a spółką zawierane są zgodnie z reprezentacją,
  • organy spółki podejmują właściwe uchwały dot. funkcjonowania spółki (np. dot. sprzedaży przedsiębiorstwa, nieruchomości, wypłaty dywidendy, podwyższenia kapitału zakładowego),
  • prawidłowo zawierane są umowy dot. własności intelektualnej (umowy licencji, przeniesienia praw autorskich),
  • umowy z kontrahentami oraz współpracownikami są prawidłowo zawierane, aneksowane i wypowiadane.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się ile trwa i ile kosztuje prawne due diligence.

Szukasz pomocy prawnej w ramach naszych specjalizacji? Zobacz listę usług.

Znamy realia biznesowe, zapewniamy praktyczne rozwiązania dla przedsiębiorców.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie procesowe. Na bieżąco reagujemy na zmiany w przepisach prawa. Stawiamy na wiedzę, wysoki poziom naszych usług i dobrą komunikację z Klientami. Zapraszamy do kontaktu.

Ile kosztuje audyt prawny spółki?

Spotkanie w Spółce wyceniane jest indywidualnie, najczęściej klienci decydują się na rozliczenie ryczałtowe.

Wdrożenie ewentualnych działań naprawczych rozliczane jest w oparciu o stawkę godzinową, przy czym – przy ustalonym zakresie prac – dopuszczamy możliwość ustalenia jednej stawki ryczałtowej.

Ile trwa audyt spółki (due diligence)?

Spotkanie, na którym dokonujemy wstępnej weryfikacji dokumentacji obowiązującej u klienta trwa kilka godzin. Feedback uzyskany w trakcie takiego spotkania pozwoli ocenić, czy konieczne jest wdrażanie działanie naprawczych oraz w jakim zakresie.

Pełny audyt spółki (due diligence) wraz z wdrożeniem działań naprawczych może potrwać od kliku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Zaufali nam

Przeczytaj co o nas mówią nasi klienci
Przejdź do rekomendacji
splash-1
splash-2
splash-3