splash-1
splash-2
splash-3
Kancelaria Radców Prawnych » Piękna wygrana Kancelarii z bankiem BPH w Sądzie Okręgowym w Tarnowie!
Olaf Maciejowski
Wygrane sprawy frankowe

Piękna wygrana Kancelarii z bankiem BPH w Sądzie Okręgowym w Tarnowie!

Z ogromną radością informujemy, że 5 listopada 2021 Sąd Okręgowy w Tarnowie, wydał wyrok, w którym:
1. ustalił w sentencji nieważność umowy kredytu zawartej przez naszych klientów z Bankiem BPH S.A. w 2006 r. (dotyczy to wzoru z załącznikiem do umowy zawierającym tabelę, w której bank informował jak może wzrosnąć saldo i wysokość raty kredytu frankowego udzielonego na 40 tys. CHF jeśli frank szwajcarski zdrożeje z 2,5 do 4 zł). Specyfiką tej konkretnej umowy był dodatkowo fakt, że brakowało w jej treści klauzuli indeksującej spłacane raty kapitałowo-odsetkowe do franka szwajcarskiego. Bank „zapomniał” sobie wpisać tę klauzulę do umowy. W umowie odwołano się również do wskaźnika LIBOR ustalanego przez BBA.
2. zasądził wszystkie dochodzone pozwem spłacone przez powodów raty kapitałowo-odsetkowe w kwocie 253.732,56 zł i 4.844,88 CHF z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia złożenia pozwu.
3. zasądził w całości zwrot kosztów procesu.
Pozew został złożony w listopadzie 2019 r., postępowanie toczyło się zatem niemal 2 lata.
Wygrana naszych klientów cieszy tym bardziej, że tarnowski okręg jak do tej pory prawie w ogóle nie wydawał wyroków w tych sprawach (w nawigatorze SBB dostępny jest raptem jeden wyrok sądu okręgowego, utrzymujący wyrok tarnowskiego sądu rejonowego, w którym przesłankowo opowiedziano się za nieważnością umowy). Niewykluczone zatem, że to pierwszy wyrok SO w Tarnowie ustalający w sentencji nieważność umowy.
Warto również zwrócić uwagę na zmianę poglądu sędzi, która na początku procesu nie dostrzegała interesu prawnego w ustaleniu nieważności umowy, odmawiając powodom zabezpieczenia powództwa.

Wyrok nie jest prawomocny. Sprawę prowadzi r. pr. Olaf Maciejowski wraz z apl. radc. Pauliną Kosak.

Zobacz nasze usługi: Spory z bankami

Szukasz pomocy prawnej w ramach naszych specjalizacji? Zobacz listę usług.

Znamy realia biznesowe, zapewniamy praktyczne rozwiązania dla przedsiębiorców.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie procesowe. Na bieżąco reagujemy na zmiany w przepisach prawa. Stawiamy na wiedzę, wysoki poziom naszych usług i dobrą komunikację z Klientami. Zapraszamy do kontaktu.