Kancelaria Radców Prawnych » Jak napisać wezwanie do zapłaty?
Paulina Kosak
Obsługa prawna, Radca prawny

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty jest oficjalnym pismem, które wysyłane jest do dłużnika, który nie reguluje na czas swoich należności. Jest to przykład miękkiej windykacji, która stosowana jest przed wytoczeniem sprawy w sądzie.

Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do za zapłaty jest pismem, które powinno zawierać:

  • dane Twojej firmy lub spółki,
  • dane dłużnika ( firma, adres),
  • kwotę do zapłaty,
  • termin płatności,
  • informację, z czego wynika zaległość (należy powołać się na fakturę lub umowę),
  • wyznaczenie terminu do zapłaty,
  • informację, że wezwanie stanowi próbę polubownego rozwiązania sprawy,
  • podpis osoby wzywającej do zapłaty.

Czy wezwanie do zapłaty może być wysłane mailem?

Tak, wezwanie może być wysłane mailem. Klienci często myślą, że wezwanie do zapłaty wysłane mailem nie będzie miało mocy prawnej. Nie jest to jednak prawdą – wezwanie wysłane mailem również będzie ważne, przy czym w celach dowodowych należy pamiętać o tym, żeby skorzystać z opcji potwierdzenia dostarczenia wiadomości mailowej.

Z kolei wezwanie do zapłaty podpisane przez radcę prawnego kwalifikowanym podpisem elektronicznym (nie jest to podpis zaufany) ma taką samą moc jak pismo, które byłoby podpisane własnoręcznie.

Czy wezwanie do zapłaty przerywa bieg przedawnienia?

Nie, samo wezwanie do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia. Klienci często są przekonani, że samo wysłanie wezwania do zapłaty przerywa bieg przedawnienia i możliwe będzie założenie sprawy w sądzie. Niestety nie jest to wystarczające, żeby termin przedawnienia się przedłużył.

Bieg przedawnienia przerywa się na przykład poprzez:

  1. złożenie pozwu w sądzie,
  2. złożenie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego,
  3. uznanie roszczenia przez dłużnika (np. zawarcie ugody).

Ile wezwań do zapłaty należy wysłać przed założeniem sprawy w sądzie?

    Postępowanie sądowe jest mocno sformalizowane. Jednym z wymogów pozwu jest zawarcie w nim informacji, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

    Brzmi skomplikowanie, ale najczęściej chodzi właśnie o podanie w pozwie informacji, czy strona wysłała wezwanie do zapłaty. Wystarczające jest wysłanie jednego wezwania do zapłaty, przy ważne jest to, żeby mieć potwierdzenie doręczenia dłużnikowi tego wezwania. Takim potwierdzeniem może być:

    • potwierdzenie nadania listu,
    • potwierdzenie odbioru listu,
    • potwierdzenie dostarczenia (oraz przeczytania) wiadomości – jeśli wezwanie zostało przesłane mailowo.

    Czy przedsiębiorca może zostać ukarany za niewysłanie wezwania do zapłaty?

    Tak, w określonych przypadkach przedsiębiorca może zostać ukarany za niewysłanie wezwania do zapłaty. Jeżeli przedsiębiorca będzie miał spór z konsumentem, to wysłanie takiego wezwania staje się obowiązkowe z tego względu, że jego brak może doprowadzić do obciążenia takiego przedsiębiorcy kosztami procesu nawet wtedy, gdy przedsiębiorca wygra sprawę. Koszty procesu mogą też być w takiej sytuacji podwyższone (maksymalnie dwukrotnie), dlatego tak ważne jest prawidłowe wysłanie wezwanie konsumenta do zapłaty zaległości.

    Wysłałem sądowe wezwanie do zapłaty, co dalej?

    Po wysłaniu wezwania do zapłaty dłużnik może na nie odpowiedzieć, prosząc np. o przedłużenie terminu spłaty lub rozłożenie spłaty na raty. Może się jednak zdarzyć tak, że dłużnik w ogóle nie odpowie na wezwanie do zapłaty. Wówczas jedynym działaniem, które pozwoli na przerwanie biegu przedawnienia, jest złożenie pozwu. Ważne jest tutaj sprawdzenie, w jakim terminie przedawnia się zadłużenie kontrahenta. Co do zasady są to 3 lata, jednak w odniesieniu do niektórych długów termin ten może być krótszy, chociażby 6-miesieczny.

    Kontrahent nie zapłacił za fakturę w terminie i potrzebujesz pomocy w napisaniu wezwania do zapłaty albo pozwu o zapłatę? Nasza kancelaria specjalizuje się w prawie gospodarczym. W naszej ofercie znajduje się między innymi obsługa prawna firm, która obejmuje też windykację należności. Zapraszamy do kontaktu!

    Szukasz pomocy prawnej w ramach naszych specjalizacji? Zobacz listę usług.

    Znamy realia biznesowe, zapewniamy praktyczne rozwiązania dla przedsiębiorców.

    Posiadamy wieloletnie doświadczenie procesowe. Na bieżąco reagujemy na zmiany w przepisach prawa. Stawiamy na wiedzę, wysoki poziom naszych usług i dobrą komunikację z Klientami. Zapraszamy do kontaktu.

    splash-1
    splash-2
    splash-3