Projekt ustawy wdrażającej ESG wpłynął do Sejmu
Z końcem sierpnia 2024 roku, na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmiany ustawy o rachunkowości wprowadzający do polskiego systemu prawnego regulacje unijne dotyczące raportowania przez przedsiębiorstwa zrównoważonego rozwoju wynikające z tzw. Dyrektywy CSRD.
Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 9 października 2024 roku, Komisja Finansów Publicznych 12 listopada 2024 roku przedstawiła swoje sprawozdanie, a ustawa jest obecnie na etapie prac w komisjach po pierwszym czytaniu. Kolejne etapy legislacyjne obejmują: drugie czytanie w Sejmie, podczas którego posłowie zapoznają się ze sprawozdaniem komisji; trzecie czytanie w Sejmie, podczas którego odbędzie się głosowanie nad poprawkami; następnie projekt trafi do Senatu, który również może zgłosić poprawki; w razie zgłoszenia poprawek przez Senat, projekt ustawy wróci do Sejmu; ostatni etap legislacyjny stanowi podpisanie ustawy przez Prezydenta RP.
Dyrektywa CSRD zobowiązuje do uwzględnienia czynników środowiskowych, społecznych i zarządczych w sprawozdawczości finansowej. Projekt ustawy wprowadza w polskim systemie prawnym zmiany, które szczegółowo opisują, kto i jak ma raportować kwestie związane z ESG. Projekt nowelizacji zakłada m. in.:
- rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do raportowania (art. 63q),
- szczegółowe wymagania dotyczące treści raportów i konsultacji (art. 63r),
- odniesienia do standardów raportowania (art. 63p),
- obowiązek prezentacji danych w różnej perspektywie czasowej (art. 63r ust. 3).
Więcej szczegółów dotyczących projektu ustawy przeczytasz w artykule „Kto musi składać raport ze zrównoważonego rozwoju (ESG)„.
Co dalej? Planowane jest, że 18 listopada 2024 roku Komisja Finansów Publicznych przedstawi swoje sprawozdanie, które może obejmować zmiany i poprawki do projektu. Po tym nastąpi drugie i trzecie czytanie w Sejmie, głosowanie nad poprawkami, a następnie rozpatrzenie projektu przez Senat. Ostatnim krokiem będzie podpisanie ustawy przez Prezydenta RP. Możliwe, że wyczekiwana ustawa wejdzie w życie jeszcze w 2024 roku.
Szukasz pomocy prawnej w ramach naszych specjalizacji? Zobacz listę usług.
Znamy realia biznesowe, zapewniamy praktyczne rozwiązania dla przedsiębiorców.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie procesowe. Na bieżąco reagujemy na zmiany w przepisach prawa. Stawiamy na wiedzę, wysoki poziom naszych usług i dobrą komunikację z Klientami. Zapraszamy do kontaktu.
Blog
To może Cię zainteresować