Pozew o zapłatę – kiedy i jak można go złożyć?
Jak napisać pozew o zapłatę – przewodnik krok po kroku
Pozew o zapłatę jest dokumentem wysyłanym do sądu, który pozwala dochodzić swoich roszczeń finansowych od dłużników przed sądem. W tym artykule omówimy, jak napisać pozew o zapłatę, jaki może być jego podstawowy wzór, oraz w jaki sposób złożyć go do sądu
Pozew o zapłatę – podstawowe elementy
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, regulującym zasady postępowania przed sądem, pozew o zapłatę musi zawierać następujące elementy:
- Oznaczenie sądu: Wskazanie sądu, do którego skierowany jest pozew. Zazwyczaj jest to sąd rejonowy jednakże przy wyższej wartości przedmiotu sporu może się okazać, że będzie to sąd okręgowy.
- Dane stron: Imię, nazwisko, adres zamieszkania powoda i pozwanego. Jeśli strony są osobami prawnymi, podaje się nazwę i siedzibę. Konieczne jest również podanie numeru PESEL powoda lub numer KRS powoda i pozwanego, jeśli są osobami prawnymi
- Jasne określenie żądania: Dokładnie określona kwota pieniężna, której zapłaty się domaga wraz z ewentualny
- Data wymagalności roszczenia: Wskazanie daty, od której dochodzenie roszczenia stało się możliwe
- Uzasadnienie: Opis okoliczności uzasadniających żądanie.
- Załączniki: Dołączenie dokumentów potwierdzających roszczenie, takich jak umowy, faktury.
- Dowody: W pozwie należy wykazać wszystkie dowody potwierdzający prawidłowość roszczenia
- Podpis: Pod pozwem należy się podpisać
- Odpis pozwu: kopia pozwu dla strony przeciwnej
Pozew o zapłatę trzeba opłacić kwotą 5% wartości przedmiotu sporu.
Pozew o zapłatę w różnych rodzajach postępowania
Postępowanie upominawcze
Postępowanie upominawcze jest stosowane w sprawach, w których zasadność roszczenia w ocenie sądu nie budzi większych wątpliwości.. Jest to szybka i efektywna metoda, ponieważ sąd rozpatruje sprawę na posiedzeniu niejawnym i wydaje nakaz zapłaty. Jednakże od takiego nakazu zapłaty pozwany może wnieść bezpłatny sprzeciw i wtedy sprawa rozpatrywana jest w trybie zwykłym.
Postępowanie nakazowe
W postępowaniu nakazowym sąd wydaje nakaz zapłaty, jeśli roszczenie jest udowodnione określonymi przez kodeks postępowania cywilnego dokumentami m.in. zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem. Ten rodzaj postępowania jest najbardziej korzystny, gdyż wiąże się z uiszczeniem jedynie 25% opłaty sądowej. Dodatkowo zarzuty do wydanego w takim postępowaniu nakazu zapłaty, pozwany musi opłacić.
Postępowanie zwykłe
Jest to najbardziej tradycyjny tryb, w którym przeprowadzana jest rozprawa z udziałem stron i świadków. Sprawa trafia do tego trybu jeśli jest bardziej skomplikowana lub jeśli został złożony sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty.
Pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia
Jeśli pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia, pracownik może złożyć pozew o zapłatę. Różni się od zwykłego pozwu faktem, że wnosi się go do sądu pracy, a przy wartości przedmiotu sporu do 50 000 złotych pozew jest bezpłatny.
Jak złożyć pozew o zapłatę
Pozew należy napisać i przygotować zgodnie z powyższą instrukcją następnie należy złożyć go w biurze podawczym sądu lub wysłać listem poleconym
Odpowiedź na pozew o zapłatę
Pozwany,musi odpowiedzieć na pozew, wskazując, czy akceptuje żądanie powoda i jeśli nie to dlaczego. Brak odpowiedzi może skutkować wydaniem wyroku zaocznego.
Wnioski
Pozew o zapłatę jest tak naprawdę jedynym skutecznym narzędziem do odzyskania należności. Ważne jest, aby spełniał on wszystkie wymagania formalne. Pozew przerywa również bieg przedawnienia roszczenia. Przed złożeniem pozwu warto skonsultować się z prawnikiem, aby uniknąć błędów, które mogą opóźnić lub utrudnić postępowanie.
Szukasz pomocy prawnej w ramach naszych specjalizacji? Zobacz listę usług.
Znamy realia biznesowe, zapewniamy praktyczne rozwiązania dla przedsiębiorców.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie procesowe. Na bieżąco reagujemy na zmiany w przepisach prawa. Stawiamy na wiedzę, wysoki poziom naszych usług i dobrą komunikację z Klientami. Zapraszamy do kontaktu.

Blog
To może Cię zainteresować