Zabezpieczenie powództwa w sprawie dot. spoofingu (oszustwa na koncie, gdy oszust podszywa się pod pracownika infolinii bankowej)

Zabezpieczenie powództwa w sprawie dot. spoofingu (oszustwa na koncie, gdy oszust podszywa się pod pracownika infolinii bankowej)

W lipcu 2021 r. imieniem naszej Klientki złożyliśmy pozew, w którym domagaliśmy się zwrotu na jej rzecz kwoty blisko 50 tys. zł oraz ustalenia nieistnienia 2 umów pożyczek, które zostały zawarte na jej dane osobowe w wyniku popełnienia na jej szkodę przestępstwa oszustwa w postaci tzw. spoofingu polegającego na podszyciu się przez przestępcę pod pracownika infolinii bankowej, który chce pomóc zabezpieczyć rachunek przed kradzieżą środków, a w rzeczywistości, wykorzystując zaufanie klienta do pracownika banku, przejmuje kontrolę nad rachunkiem i dokonuje wyprowadzenia środków finansowych znajdujących się na rachunku ofiary oraz zaciąga na jej dane pożyczki.

Co postanowił sąd?

Postanowieniem z dnia 2 sierpnia 2021 r. – Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie II Wydział Cywilny oddalił wniosek naszej Klientki o zabezpieczenie na czas trwania postępowania.

Od powyższego postanowienia złożyliśmy zażalenie, w którym zarzuciliśmy sądowi m.in., że to bank nie wypełnił ciążącego na nim zobowiązania polegającego na  zabezpieczeniu transakcji bankowych, które są za jego pośrednictwem wykonywane. To systemy pozwanego banku nie wykryły „nietypowych” ruchów na rachunku powódki.

W tym tygodniu do kancelarii dotarło postanowienie, w którym Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie I Wydział Cywilny udzielił naszej Klientce zabezpieczenia roszczenia ustalenia nieistnienia dwóch umów pożyczek w ten sposób, że:

  • wstrzymał obowiązek dokonywania przez powódkę spłat rat obu pożyczek – na czas trwania przedmiotowego postępowania,
  • zakazał pozwanemu bankowi wypowiedzenia umów pożyczek i przekazywania informacji o niespłacaniu rat pożyczek przez powódkę do Biura Informacji Kredytowej S.A. w Warszawie oraz Systemu Bankowy Rejestr prowadzonego przez Związek Banków Polskich.

Postanowienie jest prawomocne i wykonalne.

Sprawę prowadzą r.pr. Olaf Maciejowski wraz z apl. radc. Pauliną Kosak.

Graphic designed by Freepik from Flaticon https://www.flaticon.com.